Soru işaretli yere hangi sayı gelecek? Zihninizi güçlendirecek bu beyin egzersizini okuyucuların sadece %3’ü çözebildi!

Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulmanız için hazırlanan bu matematik bulmacası, zihinsel gelişimi destekleyen bir zeka testidir. Zamana karşı yapılan bu teste, zihninizi uyandırarak sınırlarını zorlamaya ve mantıksal becerilerinizi etkin şekilde kullanmayı denemelisiniz.

Bu soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulamanız için hazırlanan matematik bulmacası sizin önünüze gelene kadar birçok kişi tarafından test edildi. Ve bu testte okuyucuların sadece %3’ü verilen süre içerisinde başarılı olabildi. Bakalım sizde bu zihninizi yoracak ve mantığınızı devreye sokacak zeka testinde %3’ün içerisine girebilecek misiniz?

Tereddüt etmeyin ve kendinizi kanıtlayın!

SORU İŞARETLİ YERE HANGİ SAYI GELMELİ?Yukarıdaki görsel 4 satır, 4 sütun ve toplamda 10 kutudan oluşmakta. Ayrıca her kutunun üzerinde diğer kutular ile bağlantılı belirli bir kurala göre yerleştirilmiş sayısal değerler bulunuyor. Sizden bu kuralı bularak soru işaretli yere hangi sayının geleceğini belirlemeniz isteniyor.

Bu matematik bulmacasında mücadeleye tamamlamak içinde size verilen süre tam tamına 8 saniye. 8 saniye içerisinde sağ en alttaki kutunun üzerine yazılacak sayının ne olduğunu ve hangi yöntem ile çözüldüğünü bulabilecek misiniz?

Soru işaretli yere hangi sayının geleceğini bulmak için hazırlanan bu zeka testinde kuralı ararken öncelikle sakin olun ve kendinizi dinleyin. Kutular üzerindeki sayıların yerleştirilmesinde çok basit bir kural var. Dikkatinizi toplayın ve kuralı görmek için resme uzaktan bakın.

Zihninizi geliştirmek için hazırlanan bu zeka testinde görseldeki kuralı bulamadıysanız ya da cevabınızın doğruluğunu merak ediyorsanız sayfayı aşağı doğru kaydırmaya devam edin. Sizler için çözüm görselini sayfanın sonunda paylaşıyor olacağız.

SORU İŞARETLİ YERE GELECEK OLAN SAYI

Evet, bulmaca için size ayrılan sürenin sonuna geldik. Soru işaretli yere hangi sayının geleceğini bulan ve %3’lük dilimin içine giren okuyucularımızı tebrik ederiz. Ancak cevabınızdan emin misiniz?

Hadi gelin birlikte hem cevaplarınızı kontrol edelim hem de kuralın ne olduğunu öğrenelim!

İşte soru işaretli yere gelecek olan sayı;Doğru cevap 13’tü.

Doğru cevabı bulmak için de kural şuydu;

Her sayı, hem altındaki hem de sağ alt çaprazındaki iki sayının birbirinden çıkarılması ile elde ediliyordu. Yani en üstteki 4 sayısına ulaşmak için hemen altındaki 9 ve sağ alt çaprazındaki 5’i birbirinden çıkarmak gerekiyordu.

9 – 5 = 4

Bu yöntem ile ilerlerseniz 6 sayısını elde etmek için 19 – ? = 6 olarak düşünürsek cevabın 13 olduğunu bulabilirsiniz.

Peki, siz çözümü doğru mu bulabildiniz yoksa bir yerlerde hata mı yaptınız? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x