AKP’li Altındağ Belediyesi’nin grev kırıcılığına, işten atılan işçilerden net cevap: Ek zam alana kadar eyleme devam

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 47.26 oy alarak Altındağ Belediye Başkanı seçilen Veysel Tiryaki

Evrensel’den Damla Kırmızıtaş’ın haberine göre, Altındağ Belediyesinin eski Başkanı Asım Balcı ile Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş arasında imzalanan ek protokol ile yüzde 30 zam alan işçilerin zamları yeni seçilen AKP’li Veysel Tiryaki tarafından yatırılmadı. Pazartesi gününden bu yana Fen İşleri Kampüsünde eylem yapan işçiler ise iş durdurmaya devam ediyor. 

Son süreçte işçiler, bölümlerden belirli sayıda işçiler ile  departman müdürünün görüştüğü bilgisini verdi. Yapılan görüşmeye dair konuşan bir işçi, yönetimin işten atmaların durdurmayacağını, bazı işçilerle yolların ayrılması gerektiğini söylediğini anlattı. 

Ek protokol zammının yatırılmasına ilişkin sürecin belirsiz olduğunu ifade eden işçi, “Yatırmak 1 ayı bulabileceğini, bayramdan sonraki ilk iş gününde paralarımızın hesaplanması için oturacaklarını söylediler. Biz kabul etmedik. Müdürler tekrar görüşeceklerini söylediler. Zammımızı alana kadar beklemeye devam edeceğiz” dedi.

TIKLAYIN – AKP’li Başkan Veysel Tiryaki’nin kazandığı Altındağ Belediyesi’nden atılan işçiler: Bize “vatan haini” diyorlar

Belediyeden “grev kırıcılığı”

Altındağ Belediyesi, ek zam talebiyle eylem yapan işçilere ilişkin açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada işçilerin haklı mücadelesini ‘hukuk dışı’ diye nitelendiren belediye, işçilerin eylemlerini sonlandırmadığı takdirde özelleştirme yoluyla grev kırıcılığı yapacağını duyurdu.

Açıklamada, “2000 civarında işçimize dönük maaş adaletsizliklerinin çözümünün 15 gün içinde sağlanacağını hatırlatarak, eylemin sürmesi durumunda Altındağlı vatandaşlarımızın temizlik konusunda mağduriyetlerinin giderilmesi için hiç istemeyerek özelleştirme yoluyla temizlik hizmetlerinin yürütüleceğinin ve hukuksuz şekilde iş bırakan personellerin ivedi olarak iş başı yapmamaları durumunda haklarında yasal işlem başlatılacağının da bilinmesini isteriz” denildi.

TIKLAYIN – Altındağ Belediye işçileri eksik yatırılan ücretleri için eylemdeyken 30 işçi işten atıldı

Belediye Başkanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Altındağ Belediyesinin yeni Başkanı Veysel Tiryaki’nin, Mart ayı içerisinde Altındağ Belediyesi işçilerinin 2023 yılına ait 9 aylık geçmiş maaş farklarını alamadıklarını, işçilerin eylemleriyle öğrendiği aktarılırken şu ifadelere yer verildi: “Mart ayında o dönemin Belediye Başkanı Asım Balcı, yasal olmayan bu eylemi sonlandırmak için kendisinin görevinin devam etmeyeceğini bilmesine rağmen, Ocak ayında toplu iş sözleşmesi ile verilen zam oranına yüzde 30 daha ek zam verdiğini açıklamıştır.Yeni seçilen yönetimin göreve başlaması ile yüzde 30 ek zamlı maaş ödemesinin belediyeye aylık 40 milyon TL ek maliyet getirdiği de görülmüştür. Yapılan tespitte, ek zammın temizlik, park bahçe, veterinerlik gibi sahada beden gücüyle yoğun şekilde ve özveriyle çalışan personelle sınırlandırılmadığı, işçi olmalarına rağmen farklı gerekçelerle belediye birimlerinde masa başı olarak görevlendirilen 1500 işçiyi de kapsadığı anlaşılmıştır.”

Eylemden sendikanın haberi yokmuş

Bayram öncesinde ocak ayında belirlenen zamlı maaş tutarları da hesaplarına yatırıldığı ifade edilen açıklamada, “Maalesef sendikanın ve belediye yönetiminin haberi olmadan temizlik işçileri tarafından yasal olmayan bir iş bırakma eylemi başlatılmıştır. Tüm bunların yanı sıra hukuksuz şekilde yapılan iş bırakma eyleminden önce yeni yönetim tarafından hiçbir çalışanın işine son verilmediğinin de bilinmesini isteriz” denildi.

Hak arayan işçilerin eylemleri için ısrarla ‘yasalara aykırı’ vurgusunun kullanıldığı açıklamada eylemlere öncülük eden işçilerin isten atılması şu ifadelerle aktarıldı: “İş bırakma eyleminin yapılmasına öncülük eden, işbaşına dönmek isteyen personellerin işe dönmelerine tehditle müsaade etmeyen, çöp arabalarının sahaya çıkmasını engelleyen 17 kişinin iş akdine eylemler başladıktan sonra son verilmiştir. Bu kişilerin seçim öncesindeki eylemlerde de aktif rol oynadığı ve çalışma barışını bozan kişiler olduğu tespit edilmiş ve iş kanununa aykırı davranışlardan ötürü iş akitleri fesih edilmiştir.”

“Temizlik özelleştirilecek”

Belediye başvurduğu grev kırıcılığı yöntemini ise şu şekilde aktardı: “Temizlik, park-bahçe gibi beden gücüyle sahada çalışan personellerimizin dışında, belediye bünyesinde masa başı görevde çalışan yüzlerce işciyle birlikte, toplamda 2000 civarında işçimize dönük maaş adaletsizliklerinin çözümünün 15 gün içinde sağlanacağını tekrar hatırlatarak, eylemin sürmesi durumunda Altındağlı vatandaşlarımızın temizlik konusunda mağduriyetlerinin giderilmesi için hiç istemeyerek özelleştirme yoluyla temizlik hizmetlerinin yürütüleceğinin ve hukuksuz şekilde iş bırakan personellerin ivedi olarak iş başı yapmamaları durumunda haklarında yasal işlem başlatılacağının da bilinmesini isteriz.”

İşçiler ise işten atılanlar geri alınmadan ve ek zamlar yatırılmadan işe başlamayacaklarını ifade etti. Öte yandan gazetemize konuşan işçiler, sosyal medyada direnişteki işçilerin isimlerini vererek hedef gösteren hesapların bulunduğunu, konuyla ilgili hukuki işlem başlatacaklarını söyledi.

İşçilerden açıklama

Belediyenin söz konusu açıklamasının ardından işçilerden de bir açıklama geldi. İşçilerin haklı eylemleri karşısında grev kırıcılığı yapan belediyeyi uyaran işçiler, belediyenin başvurduğu yöntemin kamuda taşeron çalıştırılmasını yasaklayan KHK’nin ihlali anlamına geleceğini vurgulayarak, “Böyle bir tutumda bulunmak kamu kurumunda kanunsuz iş yapılması anlamına gelmektedir. Kazanan elbet hakları yenen masumlar olacaktır” dedi.

İşçilerin açıklaması şu şekilde:

“Altındağ Belediyesi personeli 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe giren ek protokol neticesinde yüzde 30 oranında maaş zammı yapılarak iyileştirilmiş maaşlarımız hesaplarımıza şimdiye kadar geçmiştir. Mart maaşımız ise Hizmet-İş Sendikası tarafından imzalanmış olan ek protokole uyulmayarak hukuksuz şekilde ek zam olmadan hesaplarımıza yatırılmıştır.

Belediye yönetimi ve yetkili sendikamız ile görüşme yapmaya çalışmaktayız fakat hiçbir yetkiliye ulaşılamadığından dolayı işçiler olarak kendi irademizle bu meydanda iş bırakma eylemi yapmaktayız. İşçiler olarak bizler yapılmış olan ek protokole uyulmasını ve 2024 başından beri aldığımız ücretlerimizi istiyoruz, ek ücret talebimiz bulunmamaktadır.

Belediye yönetiminin yapmış olduğu açıklamaya göre, belediye işlerinin taşeron şirketler aracılığıyla yapılması düşünülmektedir. 2017 yılında çıkarılan 696 sayılı KHK ile ‘kamuda taşeron çalıştırılamaz’ hükmü kesin bir dille yasaklanmıştır. Böyle bir tutumda bulunmak kamu kurumunda kanunsuz iş yapılması anlamına gelmektedir. Bu durum ülkesine ve milletine bağlı, kamuya hizmet veren işçiler olarak sinemizi yaralamaktadır.

‘Bütçe yok’ denilerek böyle bir girişimde bulunulması akla ve mantığa aykırı olduğu gibi, belediyemize bu hizmetlerin görülmesi için verilen İller Bankası personel ödenek rakamları ile uyuşmamaktadıdır.

Bizler zaten verilen ödenek rakamlarının yarı ücretlerine çalışmaktayız. Ülkemizde 52 bin lira olarak açıklanan yoksulluk sınırının altında ücret skalalarında çalışmak zulümdür.

Vatandaşlarımıza hitaben söyleme ihtiyacı duyduğumuz şey ise; biz işçiler yaptığımız işimizi seviyoruz ve yapmaya devam etmek istiyoruz. Yılların verdiği tecrübe ile liyakat gözardı edilerek takınılan tutum etik kurallara aykırı ve ahlaki olarak uygun değildir.

Belediyenin yapmış olduğu açıklamada, biz işçileri töhmet altında bırakarak suçlamaları, milli ve manevi değerlerimizle bağdaşmamaktadır. Şu anda yaşanan olaylardan biz personel olarak vicdanen rahat değiliz. Belediyeden bizlerin istediği; kesilen maaşlarımızın geri verilmesi ve işten çıkarılan iş arkadaşlarımızın işlerine geri iade edilmesi ve ek protokolün yasalara uygun olarak uygulanmasıdır. Hiçbir personele mobbing ve baskı uygulanmaması takdirinde aynı sürede birim farkı gözetmeksizin temizlik işleri personeli arkadaşlarımızla ivedi şekilde ilçemizde ortaya çıkan sorunlarını bertaraf edeceğimizi söz veriyoruz.

Bayram arefesi ve bayramda ortaya çıkan sorunlardan bizler de memnun değiliz, suç bizde değildir. Bu yaşanan zulme ortak olanlar ve ses çıkarmayanlar suçludur.

Herkesin Ramazan Bayramını kutlayarak ortada olan haksızlığı siz değerli vatandaşlarımızın takdirine bırakıyoruz. Kazanan elbet hakları yenen masumlar olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x